Trabzonspor Tarihi

 

Türk futbol tarihinin en önemli dört kulübünden biri olması noktasında önemli bir yere sahip olmuştur Trabzonspor. Özellikle bir bölgeyi temsil etmesi noktasında son derece kritik bir yere sahiptir. Karadeniz bölgesindeki tanınırlık oranının Trabzon özelinde yüksek olmasının en önemli nedenlerinden birinin şüphesi futbol özelinde gelen başarılar olduğunu söylemek gerekir. Bir çok farklı noktanın yanı sıra Trabzonspor özellikle rakiplerine oranla çok daha geç tarihlerde kurulmuştur. Trabzon bölgesinin iki farklı takımının bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan kulübün Türk futbol tarihinde sağlam bir noktaya sahip olduğunu görmekteyiz.

Farklı aşamalarda özellikle iki kulübün çatışması sonucu bir birleşimin ortaya çıkmış olması Trabzonspor’un kuruluşunda önemli bir faktör olmuştur. 1967 senesinde kurulmuş olmasına rağmen özellikle 1970’li yıllara kuruluşunun henüz ilk yıllarında damga vurmuştur. Çeşitli aşamalarda zorluklardan geçmiş olmasına rağmen bölge halkının takıma mutlak suretle sahip çıktığını görmekteyiz. Bu noktada Trabzonspor yine Karadeniz bölgesindeki farklı şehirleri de bir araya getirmiştir diyebiliriz.

İdmanocağı ve İdmangücü çekilmesinin artık sona ermesi ve 2 Ağustos 1967 senesinde birleşmeleri sonucu kurulmuştur. Farklı noktalarda özellikle kulübün başkanlığından renklerine kadar çeşitli tartışmaların şehre hasıl olduğunu görmek mümkündür. Zira Trabzonspor içinde yaşanan bir çatışma sadece kulüp içinde kalmamaktadır. Bununla beraber tüm şehir sathında yayılmaktadır. Renkler noktasında farklı tartışmalar mevcut olmuştur. Özellikle renklerin kulübü ve şehri yansıtması burada özellikle dikkat edilen noktalardandır. Mavi ve bordo renklerin birleşimi bu noktada önemlidir. Mavi renk Trabzon’un da içinde yer aldığı Karadeniz bölgesini temsil etmektedir. Bordo ise mavinin yanına yakışacağı düşüncesi ile kullanılmıştır. Bunun yanı sıra yine Trabzonspor kurulduğu yıllarda İngiltere’nin en başarılı kulüplerinden olan Aston Villa’yı kendisine örnek almıştır. Hatta öyle ki bir süre İngiltere’den dönemin yöneticilerinin getirmiş olduğu Aston Villa formaları kullanılmıştır. Aston Villa arması kesilerek yerine Trabzonspor amblemi yerleştirilmiş ve bir dönem bu şekilde aşılmıştır. Amblemin içinde ise yer alan top sembolü Trabzonspor’un yarıştığı kulvarları sembolize etmektedir.

Futbol ve Trabzonspor

Kulübün sahip olduğu en önemli branştır. Bu noktada Türkiye’de şampiyonluk sevinci yaşamayı başarmış 5 kulüpten 4.südür. Trabzonspor sahip olduğu 7 kupayı da 70 ve 80’li yıllar arasında kazanmıştır. Bunların yanı sıra özellikle Türkiye Kupası’ına bir dönem için damga vurmuştur. Bu kupayı 4 sene üst üste kazanmış ve bu 4 yılın 3’ünde aynı zamanda lig kupasını da kaldırmayı başararak bir rekora imza atmıştır. Toplamda 7 şampiyonluğu bulunan Trabzonspor Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen 5 şampiyonluğa 1 yıldızdan da faydalanmıştır. Bu yıldızı da 2002 yılında yapılan başvuru sonucu tescil ettirmiş ve ambleminde kullanmaya başlamıştır.

Mehmet Ali Yılmaz

Trabzonspor tarihinin en önemli isimlerindendir. Başkanlık yapmasının yanı sıra bir dönem sporcu olarakta kulübe hizmet etmiştir. Onun döneminde kulüp büyük başarılara imza atmıştır. Ekonomik anlamda önemli bir dar boğazı atlatmıştır. Tesisleşme yoluna gitmiştir. Trabzonspor bu dönemde kendi adına bir çok tesis kazanmıştır. Hatta hali hazırda kullanılan kamp tesislerine de onun ismi verilmiştir. Gerek Trabzon şehri gerekse Trabzonspor adına son derece önemli bir isim olarak bilinmektedir. Kulüp onun döneminde ekonomik anlamda girdiği dar boğazdan sıyrılmak adına büyük atılımlar yapmıştır. Yine onun döneminde Türk futbolu gerçekten Trabzon’dan çıkan büyük yeteneklere kucak açmıştır. Bir çok sporcusunun ulusal ve uluslararası başarısında Trabzonspor’un ve dolaylı yoldan Mehmet Ali Yılmaz ile bağının olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz. Mehmet Ali Yılmaz aynı zamanda Trabzonspor’un farklı kulvalara açılabilmesi ve futbolun dışına da çıkabilmesi adına büyük yatırımlar ve atılımlar gerçekleştirmiştir.