Galatasaray Tarihi

 

Türk spor kulüplerinin gelişim gösterdiği bu yıllarda özellikle dört kulübün öne çıktığını görebilmek mümkün. Bunlardan en önemlilerinden birinin de Galatasaray olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Galatasaray Spor Kulübü ismi ile 1905 senesinde kurulmuştur. Dönemin özellikle içinde bulunduğu sıkıntılı politik durumlardan üzerine düşen nasibi almıştır. Özellikle bir kaç noktada dönemin en ön planda olan kulübü olmuşlardır. Burada öne çıkan nokta Galatasaray Spor Kulübü’nün geleneklerinin de gelmiş olduğu Galatasaray Lisesi’dir.

Lisenin bir Galatasaraylı için öneminin son derece yüksek düzeyde olduğunu görebilmekteyiz. Bugünlerde de olsun Osmanlı döneminin son yıllarında da Galatasaray Lisesi ya da o günkü ismi ile Mekteb-i Sultani gerek sporcu yetiştirme gerekse devlet kademesine adam yetiştirme noktasında önemli bir yere sahipti. Bir çok Galatasaray sporcusu buradan yetişmiştir. Kurucu Ali Sami Yen ve arkadaşları bu noktada özellikle Galatasaray Lisesi’nin politik duruşu neden ile dönemin siyasileri ile sık sık karşı karşıya gelmiştir. Bunun yanı sıra bir Fransız kültürünü içinde barındıran Galatasaray Lisesi ve spor kulübü olarak farklı engellemeler ile karşı karşıya gelmiştir. Özellikle futbol alanında dönemin en büyük noktalarından birine sahip olan Galatasaray günümüzde de belki de Türk futbolunun Avrupa’ya açılan kapısı olarak lanse edilebilir.

Bir çok farklı uluslararası başarının önemli öncülerinden olan Galatasaray farklı noktalarda gerçekten öne çıkmıştır. Türkiye’deki başarısı ile birlikte Avrupa’da yakalamış olduğu başarıyı yan yana getirince Türk sporu adına Galatasaray’ın çok önemli bir yere sahip olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz. Bunların yanı sıra yine Türk futbolu dışında basketboldan voleybola su topundan farklı branşlara kadar bir çok farklı alanda ülkemizi temsil etmektedir. Kurucu başkanı Ali Sami Yen bu noktada dönemin farklı siyasi duruşlarının yanı sıra Galatasaray Spor Kulübü’nün amacını tüzüğün ilk maddesine koyacak kadar net bir şekilde açıklamıştır. Bu noktada Galatasaray’ın maksadının Türk olmayan takımları yenmek olarak görmüşlerdir. Günümüzde bir çok farklı alanda yakalanan uluslararası başarının da bu minvalde Galatasaray adına ve ülkenin tanıtımı adına son derece önemli olduğunu görebilmekteyiz.

Renkler

Galatasaray Spor Kulübü’nün renkleri noktasında bir çok tartışma açılmıştır. Dönemin kurucularından Ali Sami Yen ve diğer kurucular iki farklı noktada tartışmışlardır. Burada özellikle Ali Sami Yen Türk bayrağının da renkleri olması sebebi ile kırmızı ve beyaz renkleri öne çıkarmıştır. Fakat bunun yanında dönemin politik duruşu ve politikacıları buna müsade etmemekte kararlı olduklarından farklı engellemeler ile karşılaşmışlardır. Galatasaray’ın bir Fransız kültürüne sahip olduğu eleştirileri ve renkler noktasındaki farklı eleştiriler kurucuları değişikliğe itmek zorunda bırakmışlardır. Ve böylece kırmızı ve beyaz olan renkler zaman içinde sarı ve kırmızıya evrilmiştir.

Taraftarlar

Galatasaray Spor Kulübü bu noktada Türk futbol tarihinin ve hatta Türk spor tarihinin en önemli taraftar gruplarından birine sahiptir. Dünya sathında en ateşli taraftar gruplarından biri olan Ultraslan burada öne çıkmaktadır. Uluslararası başarıların gerçekten önemli olduğu bir dönemde Galatasaray spor kulübü sporcularını ateşlemek ve ileri doğru itme noktasında önemli bir faktör olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra kırmış oldukları rekorlarda önemlidir. Galatasaray Spor Kulübü taraftarları 2012 yılında yeni stadyum Türk Telekom Arena Stadyumu’nda Fenerbahçe ile oynanan derbi müsabakasında 131.8 desibel ses ile bir spor müsabakasında çıkan en yüksek ses rekorunu kırmışlardır. Bu yönü ile de taraftar topluluğunun önemli bir yeri olduğunu söylemek gerekir. Bu yönü ile Galatasaray taraftarının kendi sporcuları adına bir itici güç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.