Fenerbahçe Tarihi

 

Türk spor tarihinin sahip olduğu dört büyük kulüpten biri olması noktasında önemli bir yere sahip olan Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye tarihinin özellikle basketbolda olmak üzere en önemli spor kulübüdür. 1907 senesinde kurulmuş olan Fenerbahçe’de ezeli rakipleri gibi dönemin zorluklarını en üst düzeyde yaşamış olan kulüplerdendir. Bir çok spor kulübünün olduğu gibi farklı politik ve maddi zorlukları son noktaya kadar yaşamışlardır.

Fakat bu noktada Fenerbahçe’nin bir anlamda sahip oldukları politik gücün rakiplerine göre daha fazla olduğunu görebilmekteyiz. Bunun sadece o dönemde değil tüm spor tarihi boyunca aynı şekilde ilerlediğini de söylemek yanlış olmasa gerek. Özellikle dönemin en kozmpolit noktalarından biri olan Kadıköy’de kurulmuş olmaları kulübü öne çıkarmıştır. Kulübün kurucularından olan Nuri Bey ve Hakkı Saffet Tan bu noktada kulübün maddi ve politik gücü de olmuşlardır. Ancak tüm bunlara rağmen impatartorluğun son yıllarında spora olan bakış açısının dezavantajlarından Fenerbahçe’de nasibine düşeni almıştır. Bu noktada özellikle Fenerbahçe spor kulübünün döneminde yöneticilik yapanların aldıkları insiyatif son derece önemli bir hale gelmiştir. Tüm bunların yanı sıra Fenerbahçe’de işler renklere ve arma seçimine gelince bir çok farklı teklif ortaya atılmış olsa da en gözde olan nokta sarı ve beyaz olarak tasarlanmıştır. Burada mavi renk özellikle kulübün Kadıköy’de kurulmuş olması ve denize yakın olması ile ilintilidir. Mavi renk buradan gelmektedir. Sarı ise yine Kadıköy’de yer alan deniz fenerinin etrafa saçtığı ışık hüzmesinden kaynaklanmaktadır. Bu noktada sarı ve mavi renkler tercih edilmiştir. Fakat zaman içinde özellikle İngiliz tüccar bir esnafın forma dikimi sırasında elinin altında mavi renk kumaş olmadığını sadece lacivert kumaş olduğunu belirtmesi ile değişmiştir. Bu dakikadan itibaren ise kulübün renkleri sarı ve lacivert olarak revize edilmiştir. Bunun yanı sıra çeşitli arma tasarımları da mevcut olmuştur.  En son bir arma üzerinde karar kılınmıştır. Fenerbahçe armasının en alt kesiminde bulunan kırmızı renk Türk bayrağını sembolize etmektedir. Bunun yanı sıra etrafında bulunan ağaç taneleri Kadıköy’ü ve renkler ise kulübü simgelemektedir.

Fenerbahçe ve Futbol Takımı

Özellikle kulübün en sevilen gözde branşı olarak karşımızda durmaktadır. Bir çok farklı alanın yanı sıra Fenerbahçe futbol takımının önemli bir yeri olduğunu görebilmekteyiz. Farklı başarıları kulübe kazandırması ile ön plandadır. Kulüp tarihinde yapılan en büyük çekişme şüphe yok ki Galatasaray ile olmuştur. Galatasaray ile bu noktada yarışmada bir adım geride kalmıştır. 19 şampiyonluk ile 2. sırada yer almaktadır. Bunun yanında bakacak olursak özellikle Avrupa’da çeşitli başarılar elde etmişlerdir. Bu başarılardan en büyüğü şüphe yok ki 2008 yılında Şampiyonlar Ligi’nde elde edilen çeyrek finalidir. Yine bununla birlikte 2012 senesinde Uefa Avrupa Ligi’nde yarı finali oynamışlarıdır.

Aziz Yıldırım

Kulüp tarihinin Şükrü Saraçoğlu’ndan sonra en uzun süre başkanlık yapmış ismidir. Gerçekten Aziz Yıldırım bu dönem içinde kulübe büyük başarılar kazandırmıştır. Bunların yanında yine fazlaca kulübe tesisler kazandırmıştır. Bir çok başarının mimarı olan Aziz Yıldırım tüm bunların yanı sıra Fenerbahçe için 3 Temmuz sürecinde hapis yatmayı dahi göze almıştır. Bu dönem içinde çeşitli suçlamalara göğüs gererek Fenerbahçe için bir çok şeyi göze almıştır. Bu yönü ile Fenerbahçe tarihinde önemli bir yeri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fenerbahçe tüm bunların yanında yine futbolun yanı sıra basketbol branşında da Aziz Yıldırım öncülüğünde büyük başarılara imza atmıştır. Basketbolda Euroleague’de büyük başarıları elde eden kulüp bu dönemde tesisleşmeye büyük önem vermiştir.