Beşiktaş Tarihi

 

Günümüz futbol dünyasının özellikle Türkiye’de son derece çeşitli olduğunu görebilmekteyiz. Bu noktada Türkiye’de futbol denince akla gelen dört kulüpten biri hiç şüphe yok ki Beşiktaş. Beşiktaş Türk spor tarihinin ilk kurulmuş olan spor kulübü olması ile son derece önemli bir yer taşımaktadır. Bunun yanı sıra ülke futbolumuza armağan etmiş olduğu başarılar ve kazandığı kupalar ile Türkiye’nin en önemli kulüpleri arasında yer almayı başarmıştır. Bunun yanında özellikle dönemin yöneticilerinin spora olan bakış açıları mevcutken bu işi son derece gizli şekilde yapmak gerekliydi. İşte Şeref Bey ve ekibi bu noktada Beşiktaş’ın Serencebey semtinde farklı bölgelerde gizli gizli spor icra etmek noktasında bugün Türkiye’nin Avrupa’daki en önemli temsilcileriniden biri olmasına dek ulaştı. Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak başlayan süreç 1908 yılında Türk sporunun en değerli silahlarından biri olan futbol branşının kurulması ile devam etti. Beşiktaş futbol branşının kurulması ile en değerli günlerine en önemli başarılarına da adım atmıştır. Bu noktada özellikle Beşiktaş farklı özellikleri ile de gündeme gelmiştir. Sadece maddi imkanlar ve imkansızlıklar ile boğuşmamışlardır. Saha seçiminden günümüze dek renklerin varoluşundan futbol takımının 11 kişilik kadro çıkaramamasına dek Beşiktaş bir çok farklı sorun ile boğuşmuştur. En büyük başarılarını ise şüphe yok ki Türk spor tarihinin 100 yıllık ilk kulübü olma başarısını gösterdikleri 2003 senesinden yakalamışlardır diyebiliriz.

Renkler

Balkan savaşları döneminde de futbol kulübü başta olmak üzere bir çok sporcusunu cepheye gönderen kulüp kırmızı ve beyaz olan renklerini matem tutmak maksadı ile siyah ve beyaz olarak değiştirmiştir. Bu yönleri ile kulübün renkleri noktasında önemli bir yere sahip olduğunu görmekteyiz.

Amblem ve Simge

Amblem noktasında Beşiktaş belki de Türk spor tarihinin en önemli amblemlerinden birine sahiptir. Türk bayrağını içinde bulması noktası ile Beşiktaş’ın gerçekten önemli bir yere sahip olduğunu da görmekteyiz. Yunanistan ile savaş sonrası yapılacak bir müsabaka da Beşiktaş’a Türk milli futbol takımını temsiliyet hakkı verilmesi noktasında Beşiktaş Türk bayrağını da simgesinde bulundurma hakkını bulunduran ilk ve tek takım olduğunı görmekteyiz. Yine Beşiktaş arması içerisinde yer alan siyah ve beyaz çubuklar yanyana getirildiğinde Roma rakamları ile 1903’ü simgelemektedir. Simgesi ise Kara Kartal’dır. Bunu ise bir taraftarın bulduğunu söylemek gerekir. İnönü stadyumunda oynanan bir müsabaka sırasında bir taraftarın tribünlerden Haydi Kara Kartallar diyerek tezahürat yapması ile öne çıkmıştır. Bir anda tüm camia tarafından kabul görmüş ve bu Beşiktaş adına simgeleşmiştir.

Süleyman Seba

Kulüp tarihinin belki de en önemli isimlerinden biridir. Şeref Bey ve Hakkı Yeten’den sonra gelen efsaneler listesinde en önemli yeri tutmaktadır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarihine özellikle futbol noktasında büyük bir damga vurmuştur. Beşiktaş tarihinin sahip olduğu en önemli değerlerinden biridir. Bir balkan çocuğu olarak İstanbul’a gelen ailesi ile birlikte büyümüştür. Beşiktaşlılığı henüz küçük yaşlarda sokakta öğrenmesi ile ön planda olmuştur. Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi mezunu olduktan sonra Beşiktaş’ta futbol oynamaya başlamıştır. Kısa dönemde etkileyici futbolu ile A takıma dek sıçramıştır. Kısa bir futbol hayatı olmasına rağmen Beşiktaş tarihine damga vurmuştur. İnönü stadyumunda ilk golü atması ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarihine geçmiştir. Bunun yanı sıra 1986 yılında başladığı başkanlık görevine tam 14 sene aralıksız devam etmiştir. Bu dönemde Beşiktaş tarihinin mali ve sportif açıdan en başarılı yıllarını geçirmiştir. Tesisleşme noktasında büyük adımlar atmıştır. Ve en nihayetinde 2000 senesinde hiç de haketmediği bir biçimde başkanlığı bırakmıştır. Fakat Beşiktaş tarihindeki yeri gerçekten de hiç bir şekilde küçümsenmeyecek kadar büyüktür.